Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intreþinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intreþinere

buna tuturor,

deoarece si eu ma aflu in divort, urmeaza prima infatisare si este "primul" o singura intrebare ma framanta deorece salariul meu net depaseste 9000 de ron ma intreb oare si in acest caz tot 25% se va dicta? Eu sunt responsabil de ce am facut copil dar cu 2500 de ron va traii toata familie ei fericita urmatorii 18 ani.

Ce parere aveti am vreo sansa la mai putin de 25%???

va multumesc
Esti intr-o situatie nasoala.Legea nu face nici o deosebire intre cetateni,asa ca la pronuntarea sentintei se va retine din salariu procentul de 25 % din totalul cistigurilor obtinute de la o firma sau mai multe indiferent de cuantumul salariilor.Instanta aplica aceasta suma la valoarea inscrisa in adeverinta de venit de la firma la care lucrezi.Modalitatea de plata este ori prin retinere direct de pe statul de salarii,dupa care banii sunt trimisi de firma la adresa copilului prin mandat postal,ori prin obligarea ta la trimiterea prin mandat postal a sumei care rezulta( in ambele cazuri platesti si taxele postale aferente) sau eventual deschiderea unui cont pe numele copilului la o banca,unde vei depune lunar suma care ii revine,situatie mai putin costisitoare.In rest nu te amagi ca instanta va fi blinda deoarece in general completurile de judecata sunt formate din femei,care nu iarta nimic cind este vorba de familie,divorturi,pensii de intretinere.In rest toate cele bune ! Nu dispera ca pina la 25-26 de ani ai de platit nu gluma,ca deh copilul va merge la o facultate si daca o termina si mai beneficiaza ca si virsta de penia de intretinere se apuca de-a doua numai ca sa-ti ia banii,mai ales asa suma !X-(
aveti grija cui mai faceti copii
Obligatia de intretinere se acorda si in functie de nevoile copilului. Costin V
*ma suzati ca deranjez.! am o intrebare:
este legal ca atunci cand primesti o pensie alimentara de la un parinte ,celalalt sa ti'o i'a :(? poate nu este topicul potrivit..:(..dar am vazut in legatura cu pensia alimentara si doresc un raspuns..:D.. tata imi i-a pensia mai bine de 4 luni..:((..o foloseste ptr a plati datoriile casei fara a'mi da nici un leu din pensie :((.. eu stiu ca pesia trebuie cheltuita in folosul copilului .:D.astept un raspuns...
va multumesc,,,!!!!!!!!
Banii de pensie sunt pentru intretinerea copilului: hranit, dus la scoala, bani de pachet pentru scoala, carti, caiete, creioane si ce-or mai cere aia de la scoala, imbracaminte, platit intretinere si lumina pentru el etc.
Daca dupa ce le-ati pus pe hartie mai ramane ceva din pensie, atunci ar mai fi ceva bani de buzunar.
Gabriela Mihai, Avocat